Yangın Alarm ve İhbar Sistemleri

Yangın Alarm ve İhbar Sistemleri her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerde çıkabilecek daha başlangıç aşamasında tespit etmek, yapıda yaşayanları bu durumdan haberdar etmek, gerekli güvenlik birimlerine ve itfaiyeye haber vermek amacıyla kurulan hem can hem de mal korumaya yönelik sistemlerdir. Bütün güvenlik sistemleri önemli olmasına rağmen bir yapıya ve yaşayanlarına verebileceği zararlar düşünüldüğünde ihbar sistemlerinde algılamanın gerekliliği daha net anlaşılabilir.

Yangın alarm sistemleri, yürürlükteki korunma yönetmeliklerine ve ilgili standartlara uygun olarak tasarlanmaktadır. işletmelerde farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek çok çeşitli uygulamalar yapılabilmektedir. Günümüzdeki teknolojik yapılaşmada yüksek binalar, okullar,fabrikalar, iş merkezleri, hastaneler ve insanların yoğun olarak bulunduğu yapılarda güvenlik ve kontrol sistemleri arasında entegrasyon ihtiyacı ve seviyesi her geçen gün artmaktadır.

Yangın Alarm ve İhbar Sistemleri İhtiyacı

Günümüzde birçok binada kanunen olması gereken yapının belirlenen noktalarına yerleştirilen ısı veya duman dedektörleri ile yangın durumunu algılayabilirler. Ayrıca belirlenen bölgelerdeki butonları sayesinde kişilerin fark ettiği tehlikeler de tüm yapıdakileri uyarmaya ve can ve mal kaybını önlemeye yarar.

Günümüzde birçok binada kanunen olması gereken yapının belirlenen noktalarına yerleştirilen ısı veya duman dedektörleri ile durumunu algılayabilirler. Ayrıca belirlenen bölgelerdeki butonları sayesinde kişilerin fark ettiği tehlikeler de tüm yapıdakileri uyarmaya ve can ve mal kaybını önlemeye yarar.

algılama sistemlerimizde bir panelimiz mevcuttur.ana panelimiz algılama elemanlarından yani  butonları ve dedektörleri gibi elemanlardan uyarılar geldiğinde bunları değerlendirip flaşörleri ve sirenleri aktif duruma getirir. Bu çalışama prensibine göre yangın alarm sistemleri ikiye ayrılır.

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri

Konvansiyonel sistemler bölge mantığı ile çalışmaktadır. 1 bölgede kullanılan sistemin kapasitesine göre çoklu dedektör (algılma elemanı) bağlanabilir. Adresli alarm sistemlerine göre daha basit bir teknolojiye sahip olan konvansiyonel alarm sistemleri genellikle ev ya da ufak katlı apartman dairelerinde kullanılmaktadır. Bu alarm sistemleri daha basit ve standarttır. Konvansiyonel alarm sistemleri butonları ve sirenlerin bağlama yapılacağı giriş ve çıkışlara sahiptir. Herhangi bir yangın durumunda tehlikenin yeri bölgesel olarak anlaşılabilir.

Örneğin bir katta konumlandırılmış birçok alarm sistemi bulunur, bu sistemler her daire ve hatta dairelerdeki odalara tek tek yerleştirilmektedir. Yangın olması durumunda farklı daire ve odalara yerleştirilmesine rağmen ana panelde sadece bulunduğu kat gözükmektedir. Bu sebeple büyük bina ve oda alanlarına sahip otel, alışveriş merkezi ya da okul gibi mekanlardan ziyade ev ya da küçük katlı binalar için konvansiyonel yangın alarm sistemleri kullanılmaktadır, çünkü bu yerlerde kattaki oda ya da daire sayısı az olduğundan dolayı tek tek kontrol edilmesi daha kolaydır. Konvansiyonel alarm sistemlerinde ana panele 25 alarm noktası bağlanabilmektedir.

Adresli Yangın Algılama Sistemleri

Gelişen teknolojiyle beraber alarm sistemleri de oldukça yüksek teknolojili özellikler kazanmaya başlamıştır. Adresli yangın alarm sistemleri bu son teknoloji ürünlerin başında gelir. En önemli özelliklerinin başında çok aktif bir kontrol panelinin olmasıdır. Bu kontrol paneli sayesinde binanın her yerindeki noktalar tek tek tespit edilip kontrol edilebilmektedir. Özellikle firma, bina, hastane, okul ya da alışveriş merkezleri gibi büyük ve kontrol edilmesi zor yerlerde müdahale ve engellenmesinde oldukça büyük başarılar göstermektedir. Standart durumu gerçekleştiği andan itibaren dedektör noktalarından sadece yangının hangi katta olduğu anlaşılmaktadır. Bu da özellikle büyük yapılı merkez ve binalarda yangının müdahalesini oldukça geciktirmektedir.

 

Örneğin bir otelin sadece bir katında onlarca oda bulunmaktadır ve o katta olduğunda standart  sadece yangının meydana geldiği katı gösterir ve bu aşamadan itibaren yangına müdahale edilmesi için bütün odaların tek tek kontrol edilmesi gerekmektedir. Adresli  dedektör noktaları kat ve oda gibi özel konumlara ve adreslere sahip olduklarından dolayı çıkması halinde alarm verilir ve kontrol panelinden hangi kat ve hatta hangi odada olduğuna kadar bilgi vermektedir. Ya da konumlandırma bilgisine göre değişim göstererek daha detaylı adres bilgileri de verebilmektedir. Ayrıca bir diğer önemli özelliği ise panele bağlı alarm noktalarının 120 ila 200’e kadar çıkarılabilmesidir. Bu sayede sadece bir sistemle 200 farklı konuma ve ani müdahale imkanına sahip olunabilir.

Yangına Karşı Adresli Alarm Sistemi Kurdurmak

Adresli alarm sistemlerinin oldukça güvenilir ve kullanışlı olmasının bir diğer sebebi ise sadece merkez panelinden işlem yapmamasıdır. Farklı konumlandırılan sistemler sadece bir merkeze bağlanarak bu konuda ana kurumu bilgilendirebilir.

 

Örneğin bir şehirde farklı yerlerde konumlandırılmış ofis ve veya binaları olan bir şirketin ana ofis merkezine konulan merkezi panelle, bu şirketin herhangi bir binasında ve hatta o binanın herhangi bir odasında çıkan yangından haberi olabilir ve bunun kontrolünü merkezden gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede merkezin ana ofisi bütün şirket kollarında oluşabilecek tehlikelere karşı direk olarak haber alma sistemine sahip olmakta ve ayrıca istediği vakitte de kontrol edebilme imkanı bulunmaktadır.