Alarm Sistemleri Nerelerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Dışarıdaki birçok tehlikeye karşı evimizi, arabamızı ve dükkanımızı biz bulunmadığımız anda koruyan alarm sistemleri bizler için oldukça önemli bir icattır. Şimdi alarm sistemleri hakkında geniş bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Alarm Sistemleri Nedir?

Alarm sistemleri bizden habersiz hırsız veya kötü amaçlı insanların, kötü amaçlarla girmesini haber etmek için kullanılan bir alettir. Bunlar dışında alarm sistemleri yangın içinde kullanılır. Yangının dumanı çıktığı anda oldukça yüksek ses yayarak herkesi uyarır ve ilk müdahaleyi de su fışkırtarak yapmış olur.

Evinizde bulunmadığınız anda girmeye çalışacak hırsızları, alarm sistemlerinin sesiyle hırsızı oradan uzaklaştıracaktır ve eşyalarınızın çalınmasını engelleyecektir. Arabadaki ve dükkandaki alarm sistemleri de aynı şekilde çalışmaktadır.

Alarm Sistemlerinin Kullanım Nedenleri Nelerdir?

Alarm sistemlerinin kullanım nedenleri evinizi, eşyalarınızı, arabanızı ve dükkanınızı koruduğu kadar can sağlığınızı da korumaktadır. Alarm sistemlerinin kullanım nedenleri şöyledir;

  • Haneye tecavüz ve size zarar verebilecek istemediğiniz kişilerden korumak için
  • Hırsızlık ve soygun olaylarını engellemek için
  • Acil sağlık olaylarını anında bildirmek için
  • Ani çıkan ve haberinizi olmayabileceği yangınları bildirmek için

Bu yukarıdaki olası tehlikeler için kurduğunuz alarm sistemleri anlık olarak çok hızlı şekilde çağrı yapar. Telefona bağlantı kurarak siren sesiyle hem oldukça yüksek ses çıkarır ve etraftaki insanları uyarır hemde polis, ambulans ve itfaiye gibi yerlere acil durum haberi gönderir.

Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Birçok alanda kullanılan alarm sistemi olduğu için hepsinin farklı çalışma özellikleri vardır. Bunlardan ilki hırsızlık alarm sistemleridir. Bu alarm sistemi cam kırılma sensörü, manyetik kontak, ve hareket sensörü gibi dedektörler sayesinde eviniz, dükkanınızda veya arabanız hırsızlık olaylarını kolayca farkedebilirsiniz.

Bir diğer alarm sistemi ise yangın alarm sistemidir. Bu sistemde iki türlü alarm sistemi vardır. Birincisi duman ve ısı sensörlerine dayalı bir sistem. Diğeri ise manuel olarak bir buton sayesinde çalışan sistemdir.

Alarm Sistemleri Ekipmanları Nelerdir?

Alarm sistemlerini oluşturan kısımlar bu ekipmanlardır. Bu ekipmanlar şu şekildedir;

  • Siren
  • Alarm paneli
  • Manyetik kontak
  • Tuş takımı
  • Isı, gaz ve duman dedektörleri

Bu ekipmanlar evimizi, arabamızı, dükkanımızı ve eşyalarımızı korurken bunlar dışında en önemlisi sağlığımızı da korumaktadır.

Alarm Sistemleri Faydaları Nelerdir?

Alarm sistemlerinin en büyük faydası can sağlığınızı korumasıdır. Alarm sistemleri sayesinde acil durumda bir butonla ambulans, itfaiye ve polis gibi acil durum hatlarına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Diğer bir faydası ise diğer insanların can sağlığını koruyabilirsiniz. Büyük bir işletmeden yangın çıktığı an ısı ve duman sensörüyle işletmedeki herkesi yangın çıktığına dair uyarabilirsiniz. Sensör dışında kullanılan butonlar sayesinde yangını gördüğünüz an tuşa basarak yine insanların hayatını kurtarabilirsiniz.

Alarm sistemlerinin başka bir faydasına geçecek olursak manyetik kontak alarmı sayesinde evinizi, arabanızı ve dükkanınızı siz olmasanız bile koruyabilirsiniz. Manyetik kontak bir kapının açılması ile çalışır ve etrafa oldukça yüksek bir ses yayarak hırsızın uzaklaşmasını sağlar.